Csecsemő mozgásfejlesztés Dévény módszerrel A Dévény módszer az egyik leghatékonyabb mozgásterápia babák számára, melynek célja a korai mozgásfejlesztés. A Dévény módszere alapuló terápiát kis babáknál születés után bármikor el lehet kezdeni, minél hamarabb kezdjük a csecsemők kezelését, annál hatékonyabb, sikeresebb lehet a mozgásfejlesztés. Számos kutatás támasztja alá, hogy kisbaba korban a mozgásfejlesztés nagyon hatékony, az agy ilyenkor még rendkívül fogékony, jól fejleszthető.

Babatorna, mozgásterápia, mikor van rá szükség?
A csecsemő mozgásfejlődése már a magzati életkorban megkezdődik. Az első magzati mozgásokat már a terhesség 9. hetében megfigyelték. Ebben az időszakban, a kismama már érezheti a magzat csuklását. A 12-15. terhességi hétben megjelennek a helyzetváltoztató mozgások, majd a csecsemő idegrendszerének fokozatos fejlődésével párhuzamosan válnak ezek a mozgások egyre komplexebbé, tökéletesebbé.
Pontos menetrendet nem lehet adni, hisz minden gyerek más és más, azonban a szülőknek érdemes figyelni, hogy a csecsemő az azonos korú társaihoz képest hol tart a mozgásfejlődésben.
A pszicho-motoros fejlődés néhány jellegzetes mérföldköve:(Brunet-Lézine PsychomotorDevelopment Test, 1965)
2. hónap: A baba a kezeit elkezdi nyitogatni, már kevesebbet van ökölben
3. hónap: A baba hason fekve az alkarjára támaszkodik, visszamosolyog
4. hónap: A baba az oldalára fordul, többször kéztőre, tenyérre támaszkodik hason
6. hónap: A baba minden irányba forog, egyszer-egyszer négykézlábra áll és előre-hátra hintázik, néhány kúszó mozdulatot tesz
8. hónap: A baba kúszni kezd
9. hónap: A baba mászik, támasz nélkül megül
10. hónap: A baba kapaszkodva feláll, helyváltoztató mozgás még dominánsan a mászás
12. hónap: A baba egy-két önálló lépést tesz, vagy kézfogás segítségével jár.
Ezek a mérföldkövek csak iránymutatóak, 1 hónapon belüli eltérés nem okoz még problémát, de mindenképpen érdemes ezekre odafigyelni!A babatársakhoz képest jelentősebb lemaradás, aszimmetrikus tartás, a baba korának nem megfelelő mozgáshabitus, vagy egyszerűen az aktivitás hiánya mind figyelmeztető jel lehet a szülő számára. Megijedni nem kell, de érdemesszakemberhez fordulni.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ha a baba fejlődése során kimaradnak bizonyos mozgásfázisok, például a gurulás, a kúszás vagy a mászás, vagy esetleg a sorrendek felcserélődnek, akkor annak a későbbiekben – óvodás illetve iskolás, korban – lesznek káros következményei. Ezek közé tartozik a magatartás és tanulási probléma, megkésett beszédfejlődés, logopédiai problémák, diszlexia, diszgráfia, figyelemzavar, hiperaktivitás vagy szociális zavarok, szorongás
Babák mozgásfejlesztése Dévény módszerrel
DSGM mozaikszó jelentése: Dévény Speciális manuális technika – Gimnasztika Módszer, amelynek megalkotója Dévény Anna gyógytornász, művészi torna szakedző. A Dévény módszer a csecsemők (koraszülött, újszülött) mozgásfejlődésével foglalkozik. Vizsgálja az idegrendszert és a mozgató szervrendszert: az izmokat, inakat, lágyrészeket, fasciát. Nyomon követi a csecsemők nagymozgásait (fej mozgása, fordulás, kúszás, mászás, ülés, állás, járás) és finommozgásait (kézhasználat, manipuláció, szem-kéz koordináció) a születéstől egészen a járás folyamatáig.
A Dévény módszer teljes mértékben eltér minden más mozgásrehabilitációs módszertől, mivel elkülöníti a gyógyítást (képessé, alkalmassá tesz valamire) és magát a fejlesztést. Éppen ezért, más fejlesztő módszerekkel (Katona, Pető, Vojta, Bobath, Pfaffenrot) nem összevonható.A Dévény-módszert komplexitásának köszönhetően nem ajánlott más habilitációs/rehabilitációs módszerekkel együtt alkalmazni, mert a bevitt ingerek nem fognak beépülni a központi idegrendszerbe. Túl sok inger adása estén, a fejlődő idegrendszer túlterhelődik.
A gyógyítást a speciális manuális technika (SMT) teszi lehetővé. Speciális manuális technika során mechanikai hatás és direkt idegrendszeri stimuláló hatás érvényesül, ezért tud kiemelkedően hatékony lenni a Dévény terápia. A speciális manuális technika kivitelezése mindig személyre szabottan történik a teljes test kezelésével, kizárólag DSGM-szakgyógytornász által. Ezt hívjuk köznapi nyelven Dévény kezelésnek.
A fejlesztést a speciális testképző gimnasztikával (STG) érhetjük el, amely tudatos, pontos, harmonikus, esztétikus mozgást biztosít.
A Dévény kezelés nem masszázs, még ha látszatra annak is tűnik. Ugyan mindkettő a mozgató szervrendszerre hat és kézzel/manuálisan történik a kezelés, de hatásmechanizmusuk teljesen különböző, össze nem hasonlítható.
Milyen esetekben javasolt a Dévény terápia?
- laktációs problémák, táplálkozási nehezítettség
- izomtónus eloszlási zavarok
- fokozott/csökkent izomtónus
- aszimmetrikus testtartás
- aszimmetria a végtagoknál
- megkésett/meggyorsult mozgásfejlődés
- mozgásfejlődésbeli zavar, mozgászavar
- koraszülött babák mozgásfejlesztése
- ortopédiai, neurológiai elváltozások esetén.
Fontos tudnivalók a Dévény kezelés esetén
- Minden kezelést a DSGM speciális tünettana alapján összeállított állapotfelmérés előz meg. Az első terápiás kezelés csak az állapotfelmérést követően történik meg. Minden esetben egyéni és teljes testre kiterjedő kezelés történik.
- Kérjük, hogy a kezelésre 1-2 játékot és 1 nagy méretű textilpelenkát hozzanak. Természetesen a Dévény terápia során a szülő, törvényes gondviselő mindig jelen lehet.
- Dévény terápia alatt a csecsemő sírhat, azonban a sírás nem a fájdalom mértékét fejezi ki, ugyanakkor fontos része a csecsemők kommunikációjának. A kezelés bizonyos fokú fájdalommal járhat, hiszen a letapadásokat, zsugorodásokat fel kell lazítani. Igyekszünk a legkörültekintőbb, legóvatosabb módon eljárni a kezelések során.
- A kezelés idő tartama 50-60 perc. Kivéve az arc/koponya/szájüreg kezelése, ami 30 perc.
Milyen esetekben nem ajánlott a Dévény torna?
- akut gyermek belgyógyászati megbetegedés
- akut/krónikus gyulladás
- nem beállított epilepszia
- onkológiai/haematológiai megbetegedés esetén.
- hőemelkedés/lázas állapot
