Csukló A csuklópanaszok nagyon általánosak, a hétköznapok során egy rossz mozdulat, vagy túleröltetés miatt a házimunka közben, illetve az irodában a gyakori számítógéphasználat következtében is kialakulhat csuklófájdalom, ínhüvelygyulladás. Rendelőnkben a csuklópanaszok enyhítésére törekszünk fizikoterápiával, gyógytorna gyakorlatokkal, stabilitást elősegítő kinesio tape ragasztással.

A csukló egy nagyon fontos ízületünk, mely kapcsolatot biztosít az alkar és a kezünk között. A csukló rövid csontokból (kéztőcsontokból) és egy ízületből áll, valamint számos szalagcsoport is megtalálható a csuklón. A két leggyakoribb csukló panasz az ínhüvelygyulladás és a csuklóalagút-szindróma.
Ínhüvelygyulladás
Az ínhüvelygyulladás fiatalok és idősek, nők és férfiak körében egyaránt előforduló gyakori betegség. Az ínhüvelygyulladás oka általában a monoton, gyakran ismétlődő mozdulatok következtében bekövetkező túleröltetés. Az ínhüvelygyulladás nagyon gyakori a háziasszonyok és zenészek körében, napjainkban pedig az irodai munkát végzők esetében a számítógépbillentyűzet, és az egér használat miatt jelentkeznek egyre gyakrabban a tünetek.
Az ínhüvelygyulladás tünetei:
Az ínhüvely az ízületet burkoló ínak burkolata, gyulladása esetén az ínak is belobbannak. A gyulladás miatt az ínak rugalmassága csökken, az ízület pedig mozgatás esetén fáj illetve ropog. Általános tünet az ujjak, végtagok zsibbadása, különféle mozdulatok esetén érzett nyilaló fájdalom. A kéz szorítóereje romlik, problémát okozhat nehezebb tárgyak emelése, illetve apróbb dolgok finom megfogása is. A fájdalom eleinte az éjszakai pihenés közben jelentkezik, majd napközben is intenzívvvé folyamatossá válik.
- Duzzadt, merev csukló
- Az ínhüvelyben jelentkező erősebb fájdalom, a csukló mozgatásakor
- Hóropogás szerű érzet a csuklóízület mozgatásakor, ami annak köszönhető, hogy a gyulladt ínakban kevés a "kenőanyag"
Az ínhüvelygyulladás kezelése:
A tünetek észlelését követően minél gyorsabban kezdjük meg a kezelést, annál nagyobb esélyünk van a gyors gyógyulásra. Az ínhüvelygyulladás elhanyagolása, a fájdalmak elleni további eröltetés azt is eredményezheti, hogy már csak műtéttel lehet a problémát kezelni. Ínhüvelygyulladás gyanúja esetén a legfontosabb szabály a pihentetés, azonban ezenkívül számos módszer áll rendelkezésre a gyógyulás gyorsítása érdekésben. A pihentetést, stabilizációt segíthetjük kinesio tape használatával. A tapasz tehermentesíti az ízületet,így elősegíti a gyógyulást. Az ínhüvelygyulladás kezelésére kitűnően alkalmazhatóak a fizikoterápia eszközei. Az ultrahangterápia és az elektroterápia mind a vérkeringés fokozódását segítik, ami gyorsítja a gyulladás felszívódását. Az egyik leghatékonyabb gyógytorna az ínhüvelygyulladás kezelésére a perifériás ideg mobilizáció, melynek során a becsípődött, letapadt perifériás idegeket szabadítjuk fel a nyomás alól.
- tanácsok tehermentesítésre, pozicionálásra a mindennapokban
- Elektroterápia
- manuálterápia
- gyógytorna
- ízületi mobilizálás, izomerősítés
A fájdalom elmúltával fontos lehet a gyógytorna otthoni folytatása, az izomzat erősítése stabilizálja az ízületet és növeli annak teherbírását, így fenntartható az egészséges állapot.
Az ínhüvelygyulladás kezeléséről ITT olvashat még részletesen.
Carpal tunnel syndroma- csuklóalagút-szindróma
A leggyakoribb csuklóízületet érintő panasz. A csukló és ujjak funkciózavarát az izmok között lévő csontos-szalagos járatokban haladó erek és idegek nyomás alá kerülése okozza. A megnyomódott ideg kellemetlen fájdalmat okozhat, mely az ideg lefutása mentén kisugározhat. Ezen túl az érintett ideg által beidegzett izomban gyengeség, zsibbadás illetve általános funkciózavar alakulhat ki.
A csuklóalagút szindrómát a csuklón keresztül futó, nervus medianus ideg nyomás alá kerülése okozza. A csuklóalagút szindróma jól felismerhető tünetei, az ideg lefutása mentén fájdalom érzet, a kéz adott ujjainak zsibbadása, fájdalma, illetve a kézszorítóerő csökkenése.
Mi okozhatja a csuklóalagút szindrómát?
Egyrészt a csukló túlterhelése, túlnyújtása, ismételt mozdulatsorok által kiváltott egyoldalú használat (irodai munka kapcsán: sok gépelés) miatt jöhet létre. Másrészt trauma/sérülés (húzódás,törés) miatt kialakult ödéma okozhatja.
Tünetek:
- égő érzés, zsibbadás tenyéren, ujjakon (hüvelykujj, mutatóujj, középső ujj)
- csökkent kéz szorítóerő
- kis tárgyakat nehezen tud megfogni,felvenni
A csuklóalagút szindróma kezelése:
A módszerek hasonlóak az ínhüvelygyulladás esetén alkalmazottakhoz, tehát manuálterápia, elektroterápia, kinesio tape ragasztás, illetve tanácsadás a tehermentesítésre.

Foglaljon időpontot nálunk!Egyszerű és gyors foglalási rendszer.
foglalásFoglaljon telefonon! +36 70 329 3970