Csecsemő mozgásfejlesztés baba FDM fascia módszerrel A baba FDM fascia kezelésen alapuló manuális terápiát Stephen Typaldos D.O. doktor elmélete alapján Frank Römer, német fizioterapeuta-osteopata dolgozta ki, mely nem csak felnőtteknél, sportolóknál lehet hasznos, hanem már a születést követően csecsemőknél is. A baba fdm módszerével az izmokat, ínakat is körülvevő kötőszövetben, fasciában kialakult letapadásokat, összenövéseket oldjuk fel.
Mitől alakulhat ki kötőszöveti, fascia letapadás ilyen korán, a babakorban?
Már az anyaméhben előfordulhat téraránytalanság vagy esetleg bizonyos okok miatti kényszertartás (pl köldökzsinór helyzete). A szüléskor alkalmazott eszközök (vákuum, fogó) vagy a szülész orvos által kifejtett nyomás is okozhatnak sérülést, a csecsemő fascia rendszerében.
Mikor kezdjük el a baba fdm alkalmazását?
Minél előbb kezeljük ki a problémás kötőszövetet, annál jobb! Az első fél évben igen hatékony és gyors eredményt hoz a terápia. Természeseten utána sem késő, csak lehet, hogy több alkalomra lesz szükség. A kezelés gyakorisága minden esetben egyén függő.
Miből áll egy baba fdm kezelés?
A baba fdm egy részletes kikérdezéssel indul, mely során a terhességet, a szülés körülményeit és a baba eddigi fejlődését beszéljük át. Ezután a baba megfigyelése, mozgásvizsgálata majd a baba fdm technika szerinti speciális tesztek következnek. A mozgás-, és tapintásos vizsgálat során kiszűrt feszes kötőszöveti régiókat a baba fdm technkiájával átkezeljük majd ismét teszteljük az adott mozgást és területet. A kezelés után átbeszéljük, megmutatjuk, hogy otthon milyen gyakorlatot/mozdulatot kell a babával végeztetni.A végén megbeszéljük, hogy mikor szükséges kontrol kezelésre visszajönni.
Mikor ajánlott baba fdm kezelésre eljönni?
- sokat fáj a hasa, nincs minden nap széklete
- ha lefektetik sír, csak függőleges helyzetben szeret lenni
- sokat és gyakran sír a baba, nyugtalan
- nem viseli el a hálózsákot, sálat-sapkát sem szereti
- sokat feszíti magát hátra, sokat "repülőzik"
- sokat könnyezik egyik vagy mindkét szeme
- evés után bukik
- koponya asszimetriája van
- ha egy oldalra sokkal többet tartja a fejét
- kimarad bármely mozgásfejlődési fázis (kúszás, forgás)
- asszimetrikus mozgása van
- császármetszés után
- elhúzódó szülés után
- nagyobb gyereknél fejfájás, hátfájás esetén