A rendszeres sport az életem része, de sajnos néhány éve gyakoribbá váltak a húzódások, sérülések, amelyek minden alkalommal hosszabb időre visszavetettek az edzésben. Egy komolyabb comb-húzódás miatt fordultam Nórához, aki masszázzsal, manuálterápiával, tape-kezeléssel pár hét alatt megoldotta a panaszomat. Néhány hónappal később egy hosszabb futás után sarokfájdalmam keletkezett, de akkor már tudtam, hogy nem érdemes húzni az időt az öngyógyítással, minél gyorsabban el kell kezdenem a terápiát. Nóra megtanította a megfelelő nyújtó- és bemelegítő gyakorlatokat, amik előtte hiányoztak az edzésekről. Gyógytorna gyakorlatok segítségével fokozatosan megerősítettük a törzsizomzatot, és éreztem, hogy nem csak erősebb, ruganyosabb lettem, de lassan elmaradtak a korábban gyakori húzódások, izomfájdalmak is. Azóta rendszeresen végzem a kiszabott gyakorlatokat, és az intenzív edzés miatt eljárok manuálterápiás-kezelésekre is, hogy továbbra is megelőzzem a sérüléseket.
Teniszkönyök kezelése A teniszkönyök egy gyakori, a fokozott igénybevételtől vagy megerőltetéstől kialakuló íngyulladás, kötőszöveti gyulladás, illetve az izmok tapadási helyén kialakuló csonthártyagyulladás. Rendelőnkben hatékony, gyors segítséget nyújtunk a teniszkönyökben szenvedőknek, elkerülhetővé téve a műtétet és a kockázatokat rejtő szteroidos kezelést.

Általában nem mindkét könyök érintett a problémában, hiszen leginkább a domináns oldalt terhelik az érintettek, így jobb kezeseknél inkább a jobb könyökben, bal kezeseknél túlnyomó részt a bal könyökben alakul ki a fájdalmas elváltozás. Bár a teniszkönyök korra és nemre való tekintet nélkül előfordulhat bárkinél, a leginkább érintettek a 35-55 év között férfiak, főleg azok, akik ismétlődő mozdulatokból álló – nehéz – fizikai munkát végeznek. A teniszkönyök, azaz az Epicondylitis lateralis nevével ellentétben nem feltétlenül függ össze a teniszezéssel. Sokáig valóban túlnyomó részt a sportok kedvelőit (tenisz, golf) sújtotta a teniszkönyök és a golfkönyök kialakulása, valamint kisebb részt jelentkezett a nehéz fizikai munkát végzők között, akik ásással, csákányozással esetleg súlyos tárgyak emelésével terhelték a könyöküket, ám a modern korban már a zongoristákat vagy irodai dolgozókat sem kíméli ez a betegség.
Mozgásszervrendszerünk csontokból, porcokból, szalagokból, ízületekből, izmokból és inakból épül fel. Az ízület szó említésénél mindenkinek először a mozgékony, hajlítható ízületeink jutnak az eszébe, mint a csukló a térd vagy a könyök.
A könyökízületet 3 csont ízvége alkotja:
- a felkarcsonté (humerus),
- a singcsonté (ulna) és
- az orsócsonté (radius).
Az alkarizom feszítő és hajlító izomcsoportra tagolódik. A hajlítók az alkar befelé fordítását és a csukló, valamint az ujjak hajlítását végzik, míg a feszítők az alkar kifelé fordításáért valamint a csukló és az ujjak feszítéséért felelősek.A teniszkönyök nem más, mint az alkar feszítő izmainak túlzott igénybevétele következtében kialakuló íngyulladás, kötőszöveti gyulladás valamint az izmok tapadási helyén kialakuló csonthártyagyulladás. Teniszkönyök esetében a fájdalom a könyök külső oldalán jelentkezik, ellentétben a golfkönyökkel, amelynek jellegzetessége, hogy az alkari hajlítóizmok inas-csontos eredésénél keletkezik az irritáció/ gyulladás és az ezeket kísérő fájdalom.
A teniszkönyök kialakulásának oka a túlterhelés és a gyakran ismételt mozdulatok, amelyek során a kötött, feszes izmok miatt a könyökízület környékén áthaladó idegek is nyomás alá kerülhetnek, ennek hatására a karba és az ujjakba is kisugárzó fájdalom valamint zsibbadás léphet fel.
A teniszkönyökkel összefüggő zsibbadás és fájdalom sok esetben kisugárzik a váll illetve az ujjak fele, így több más betegséggel is összetévesztheti a laikus szemlélő.
A zsibbadásos és fájdalommal járó tünetek sokszor hasonlóak, mint a carpal tunnel, azaz a kéztőalagút szindróma tünetei, de fontos tudni, hogy míg az utóbbi sok esetben már csak műtéttel gyógyítható, addig a teniszkönyök a fizioterápiás kezelésre is nagyon jól reagál.
A könyökből a felkarba és a vállba sugárzó fájdalom miatt a teniszkönyököt sokszor vélik a betegek vállficamnak vagy impingement szindrómának is, ám egy egyszerű fizikális vizsgálattal fény derülhet a valódi okra, hiszen a teniszkönyök esetében „csak” kisugárzó fájdalomról van szó, míg a vállficamnál és az impingement szindrómánál valóban a váll - leginkább a karok emelése - okozza a fájdalmat.
Amennyibe a fájdalom a kézfej irányába sugárzik ki, úgy heberden arthrosisnak is vélhetjük a problémát, ami a kézujjak ízületi kopása.
A teniszkönyök tünetei
Teniszkönyök esetén a könyök, a kéz és az ujjak hátrafele feszítésekor erős fájdalom jelentkezik, de érintésre is érzékeny ilyenkor a könyök, a hajlító és csavaró mozdulatok pedig kifejezetten fájdalmasak. A gyulladás, a feszes izomzat és az idegi érintettség együtt a kéz szorítóerejét is ronthatja.
Teniszkönyök további tünetei
- kéz zsibbadása
- kar zsibbadása
- könyökízületi fájdalom
- nyomásérzékenység
- kézbe, ujjakba, karba kisugárzó fájdalom
- erőtlen szorítás
Teniszkönyök kezelése és gyógyítása:
A teniszkönyök gyógyításához nem feltétlenül szükséges műtét! Első lépésként kerülni kell a fájdalmat kiváltó mozgásokat, nyugalomba kell helyezni az alkart és a kezet, akár sínezéssel az első időszakban. A pihentetést követően fontos az erő ellenében végzett lassú, nyújtó gyakorlatok elsajátítása.
A kéz és a kar zsibbadása valamint a könyökízületi fájdalom hatásosan enyhíthető, illetve megszüntethető teniszkönyök-gyógytornával vagy fizioterápiával. A speciális nyújtó-erősítő gyógytorna gyakorlatok elsajátítása mellett érdemes ultrahangkezelésekre is járni, amely csökkenti a gyulladást, s így a könyökfájdalom gyorsan enyhül. A betegség kezelésekor nagyon fontos a tehermentesítés is, így hatásos a fájdalmak csökkentésére a kinesio tape, amelyeket a lágyrészekre ragasztva az izmokat segíthetjük.
A manuálterápia illetve a teniszkönyök tornaelsajátítása időigényesebb, mint a szteroid és nem szteroid tartalmú gyógyszerek alkalmazása, amelyek hatásosan mérsékelhetik a gyulladást és a fájdalmat, ám érdemes mérlegelni, hogy megéri-e a gyors fájdalomcsillapítás, hiszen ezeknek a készítményeknek a rendszeres használata sok esetben számos mellékhatással járhat.
Végső esetben, amikor a teniszkönyök kezelésekor a szelídebb gyógymódok nem használnak, műtétre is sor kerülhet, amely során a csonthártyával együtt leválasztják az alkari feszítő izomcsoport közös eredését is. A teniszkönyök műtét előtt – amelyek csak az esetek 60-65%-ban járnak megfelelő eredménnyel - érdemes alternatív gyógymódokat kipróbálni, amelyek a legtöbb esetben kiváló eredménnyel szüntetik meg a fájdalmat.
Teniszkönyök kezeléseink
- Manuálterápia
A manuálterápia során egy alapos vizsgálat keretén belül kikérdezzük a pácienst a tüneteiről, felmérjük fizikális elváltozásait, megtekintjük képalkotó diagnosztikai leleteit (RTG, MRI, CT) majd részletes ízületi mozgásvizsgálatot végzünk, így átfogó képet kapva a páciens állapotáról. Az összes információval a birtokunkban a problémának megfelelő célzott terápiát állítunk össze és megtanítjuk a pácienst az otthon végezhető gyakorlatokra is. - Kinesio tape technika
A tape magyarul azt jelenti tapasz, a bőr “utánzata”. A kinesio tapasz kémiai hatóanyagtól mentes, pusztán mechanikus módszer, amely egy pamutrétegből, illetve hátoldalán egy hullámszerűen felvitt akril ragasztórétegből áll. Felhelyezve a problémás területre a bőr és a bőr alatti kötőszöveten keresztül a reflexkörök aktiválásával, pozitív jelzéseket közvetít testünknek, melyek meggyorsítják a regenerálódást. Lég-, és vízáteresztő, így lehet vele például zuhanyozni és úszni is. - Stretching
A stretching magyarul azt jelenti nyújtás. A stretching módszer különböző ín, szalag és izom nyújtási technikákat illetve az ehhez kapcsolódó izomerősítéseket foglalja magába. Segítségével hatásosan kiterjeszthetőek az ízületi mozgáshatárok és helyreállíthatóak a funkciók. A hajlékonyság fejlesztésével számos mozgásszervi probléma megelőzhető és jó hatásfokkal mérsékelhető/ gyógyítható. - Gyógytorna
A gyógytorna egyfajta mozgásterápia, amelyet szakembereink az adott problémának és a páciens fizikai állapotának megfelelően állítanak össze. A személyre szabott, specifikus gyakorlatokkal és az izomerő helyreállításával csökkenthető a fájdalom és/vagy a mozgáskorlátozottság, az izmok nyújtásával és erősítésével javíthatók az ízületek élettani funkciói is így megelőzhető a probléma kiújulása.
Tájékozódjonteniszkönyök terápiás árainkról az alábbi linken vagy vegye fel velünk akapcsolatot, hogy mihamarabb segíthessünk Önnek.
