Az ínhüvelygyulladás kezelése Az ínhüvelygyulladást alapvetően a kéz túlterhelése okozza. Régebben az ínhüvelygyulladást tipikusan a háziasszonyok betegségének tartották, hiszen az ő esetükben a nagy erőkifejtéssel végzett monoton mozdulatok gyakran a csuklóízület inainak, illetve idegeinek a gyulladását eredményezik. Manapság nagyon gyakran a számítógép, az egér és billentyűzet gyakori, intenzív használatának köszönhetően alakul ki az ínhüvelygyulladás.

Hogy néz ki a csuklóízület?

A csukló az alkar és kézfej közötti kapcsolatot biztosító ízület. A kézfej (pontosabban a tenyér) felől apró csontok alkotják, míg az alkar irányából két hosszanti alkarcsont kapcsolódik a kéztőcsontokhoz. A csuklóízület három irányú mozgást, illetve az alkar valamint a kéz egymáshoz képest történő forgatását is lehetővé teszi. Az ízesülés a singcsont, orsócsont valamint a kéztőcsontok között helyezkedik el. A csuklóízületet természetesen számos szalag, ín tartja össze, amelyek feladata a rugalmas stabilizálás. Abban az esetben, ha közülük  bármelyik megsérül akkor az ízület instabillá válik, bizonyos mozgásfunkciók ellehetetlenülnek.

 Milyen tünetei vannak az ínhüvelygyulladásnak?

Az ínhüvely az ízület körül futó ínak burkolata, így ha az előbbi begyullad, az utóbbiak is belobbannak. A gyulladás következtében az ínak elveszítik rugalmasságukat., az ízület mozgatáskor fáj és ropog. Az ínhüvelygyulladás alkalmával tapasztalt ropogó hang leginkább a cipőtalp alatt ropogó hó hangjához hasonlatos. Az ínhüvelygyulladás tipikus tünete az alkar, a végtagok illetve az ujjak zsibbadása, a különféle mozdulatok alkalmával tapasztalt nyilalló fájdalom. A fájdalom eleinte éjszaka pihenés közben jelentkezik, majd napközben egyre intenzívebbé válik. A gyulladt inak miatt a kéz koordináció és szorítóerő is romlik, így a kisebb tárgyak megfogása, nehéz tárgyak emelése, vagy a szorítás is gondot okozhat. Súlyosabb esetben az ízület duzzanatát a kisugárzó fájdalom mellett láz is kísérheti. 

Mi az oka az ínhüvelygyulladásnak?

Az ujjak tartós erőltetett mozgatásával járó feladatok (pl. billentyűzet ütögetés, súrolószivacs szorítása, hangszeren való játék.) vagy  a csukóízületet bármilyen irányból érő tartós terhelés gyulladást válthat ki az inakban. Ez a kezdetben bizsergő érzés az inak rugalmasságának csökkenését jelzi, de ha elhanyagoljuk a problémát, esetleg tovább erőltetjük a kiváltó mozdulatokat, a belobbant szövetek állapota súlyosbodik, éles, kiterjedt fájdalom, zsibbadás léphet fel. Ínhüvelygyulladás esetén   a fájdalom jellemzően mozgatáskor jelentkezik. A túlzott vagy hirtelen nagyarányú terhelés mellett  ritkább esetben sérülésbe kerülő szennyeződés vagy tüske által kiváltott gyulladás is okozhat ínhüvelygyulladást. 

Melyek azok a tényezők, amelyek az ínhüvely túlzott súrlódásával járnak, és így előidézik a gyulladást?

Nem megfelelő munkakörülmények: például, ha az asztal, monitor, egér vagy a billentyűzet nincs megfelelően beállítva, akkor annak  ínhüvelygyulladás lehet a következménye. 

Hosszútávon ismétlődő mozdulatok: számítógépes munkavégzés, házimunka, rendszeres megerőltető súlyzóval történő edzés, evezés, és más hasonló tevékenységek, amelyek közben állandóan ugyanazok a mozdulatok ismétlődnek.

Erős terhelés: az inakat fokozottan igénybevevő tevékenységek, például az olyan sportágak mint a talajtorna, a hegy-vagy falmászás, a tenisz, továbbá a hangszeres zenélés például gitár, hegedű, zongora is rizikófaktornak számítanak.

Az ínhüvelygyulladás kezelése és gyógyítása alternatív eszközökkel

A tünetek megjelenését követően minél hamarabb kezdjük a kezelést annál jobb esélyünk van a gyors gyógyulásra. Elhanyagolt esetben a műtéti megoldás lehet a végállomás, így ha szeretnénk elkerülni az operációt érdemes az ínhüvelygyulladás első tüneteitől kezdve gondosan odafigyelni a kezelésre. Alapszabály a pihentetés, azonban ezen kívül sok minden más tehető még a gyógyulásért. A gyors gyulladás- és fájdalomcsökkentés érdekében gyakran használjuk a kinesio tapet, tapaszokat. A kinesio tape elsősorban stabilizálja az ízületet, tehermentesíti azt így segítve a gyógyulást. Ínhüvelygyulladás kezelésére gyakran alkalmazunk fizikoterápiás kezeléseket. Az ultrahang terápia és az elektroterápia fokozza a vérkeringést így segít a gyulladás gyors felszívódásában. Ínhüvelygyulladás esetén az egyik leghatékonyabb gyógytorna technika a perifériás ideg mobilizáció. A módszer lényege a becsípődött, letapadt perifériás idegek felszabadítása a nyomás alól. A kezelés csökkenti az érintett területen kialakult fájdalmakat, és helyreállítja a végtag funkcióit.

A gyógyulást követően a gyógytorna otthoni folytatásával az egészséges állapot megőrizhető, az izomzat erősítése stabilizálja az ízületet és növeli annak teherbírását. A Budapestfizio gyógytornászai tanácsokkal látnak el, hogy hogyan mérsékelheted az ízületek terhelését illetve, hogy mi a helyes terhelési mód.