Lumbágó kezelése, tünetei és kialakulásának okai A lumbágó az egyik legkínzóbb derékfájás, melyet az alsó deréktájon fellépő hirtelen nyilalló fájdalom jellemez. A lumbágó esetén a fájdalom kezelés hiányában fokozatosan erősödhet, megkeserítve a hétköznapokat. A lumbágos panasz nem csak az idősebb korúakra jellemző, gyakran előfordul kamaszoknál, fiataloknál is.

A derékfájás és a lumbágó okai

Az ember egyedfejlődése során, onnantól kezdve, hogy lábra állt és felegyenesedett, a gerince mentén a deréktáji szakasz vált a legsérülékenyebb területté. Az emberi gerincoszlop nem teljesen egyenes, hanem az állás, ülés és járás hatására jellegzetes görbületek alakultak ki rajta. A nyaki és az ágyéki szakasz előre domborodik, míg a háti és a keresztcsonti szakasz hátrafelé. Ezeknek a görbülteknek az a szerepe, hogy rugalmasabbá tegyék a gerincet például a járás során, illetve megkönnyítsék bizonyos mozdulatok végrehajtását.

A hétköznapi tevékenységek - járás, emelés- során az ágyéki csigolyaszakasz van a legnagyobb terhelésnek kitéve. Az ülőmunka elterjedése, a nem megfelelő székek használata, a helyes tartás elsajátításának hiánya, a gerinc menti és a hátat tartó izmok fejletlensége, a gyakori elhízás mind olyan tényezők, amik tovább fokozzák a terhelést a gerincen. 

A terhelés következtében a gerinc mentén húzódó izomzat görcsössé válik, ezáltal nyomni kezdi a gerincből kilépő érzőidegeket, ami elsődleges okozója a fájdalomnak. A hirtelen jelentkező sajgás és mozgáskorlátozottság oka az izmok, vagy idegrostok görcsbe rándulása lehet. A csigolyák ízesüléseiben jelentkező kopások, porckorong problémák, a csigolyák ízületi tokjának és szalagjának sérülései is vezethetnek izomfeszüléshez, görcsökhöz majd éles fájdalomhoz. Az így kialakuló éles fájdalmat nevezzük lumbágónak

A lumbágó tünetei, mivel jár a lumbágó?

A lumbágó az orvosi meghatározás szerint a fibromyalgiák csoportjába tartozik. Ez a fogalom a lágy szöveteket (inak, izmok, szalagok) gyulladásait jelenti, amelyek által okozott fájdalmak a gerinc teljes hosszán jelentkezhetnek. A lumbágó- vagy más közismert néven hexenschuss- a derék erőteljes és/vagy krónikus fájdalmát jelenti. A lumbágó esetén hirtelen fellépő fájdalom a legtöbb esetben aszimetrikus, felegyenesedés közben az egyink oldalunkon jelentkezik intenzíven. Mozgás közben a fájdalom fokozódik, a hátizmok befeszülnek, görcsössé válnak, ahogy próbálják  fájdalmas részt tehermenteíteni.

A rendkívül kellemetlen tünetek súlyos esetben akár a mindennapi életünk során végzett tevékenységekben is akadályozhatnak. A lumbágó miatt nem bírunk kikelni az ágyból, nem tudunk lehajolni bekötni a cipőnket, vagy éppen pont a kiegyenesedéssel van a problémánk. Gyakran az is előfordulhat, hogy a lumbágó egyszerűen betegállományba kényszerít, hisz a mozgásképtelenség miatt az érintettek ellátásra szorulnak. Gyakori, hogy a lumbágó egy rossz mozdulat révén, hirtelen alakul ki, de az esetek jó részében lassú és fokozatosan súlyosbodó állapot van a fájdalmak hátterében. Ezért is fontos, hogy ha lumbágóra gyanakszunk, akkor időben forduljunk segítségért. A kezdeti szakaszban, enyhe fájdalom mellett, gyógytornász segítségével megelőzhető a komolyabb probléma.

Súlyos, elhanyagolt esetben mindenképp szaksegítségre van szükségünk, ha 5 napnál tovább tart az erőteljes fájdalom, ha széklet-és/vagy vizelettartási gondok állnak fenn, ha az alsó végtagok gyengék vagy zsibbadnak, akkor tanácsos orvoshoz fordulni.

Mi válthatja ki a lumbágós tüneteket?

A legtöbb esetben a nem megfelelő terhelés a fájdalmak kialakulásának oka. A görnyedt tartás állás és ülés során, a gyenge hátizomzat, a túlzottan sokáig fenntartott rossz testpozíciók, a helytelen testtartás mellett végzett fizikai munka, például a hajlásból emelés a guggolás helyett, mind lumbágót eredményezhet.

A lumbágó kialakulásának esélyét bizonyos tényezők növelhetik. Az ízületi kopás, a porckorongsérv, szalaggyengeség, csontritkulás, a várandósság okozta hastáji súlynövekedés, illetve a gerincet érintő daganatos megbetegedések mind olyan tényezők, melyek kockázatot jelentenek.

A lumbágó kezelése

A lumbágó fájdalmai az esetek többségében izomfájdalmak, így különféle masszázsokkal és más konzervatív gyógymódokkal jól kezelhetők.

A leggyakrabban alkalmazott módszer a manuálterápia, melynek segítségével mobilizáljuk a gerincet és helyreállítjuk a medence helyes statikáját. Így a gerinc környéki izmok görcsössége oldódik, elmúlik a fájdalom.

A  görcsös izomzat kilazítására gyakran alkalmazott módszer az elektroterápia illetve az ultrahang-kezelés. Az ultrahang jelentősen javítja a kezelt terület vérellátását, így fokozódik az anyagcsere hatékonysága és az oxigénellátás is, ami a fájdalom és a gyulladás csökkenéséhez vezet. Az elektroterápia is hasonló előnyökkel jár, lazítja az izmokat, oldja a görcsösséget és nagyfokú fájdalomcsillapító hatással rendelkezik.

A helyreállított állapot hosszú távú megőrzését, a lumbágó ismételt kialakulásnak elkerülését célozzák a has-és hátizom tréningek, stretching, illetve az életvezetési, ergonómiai tanácsadás, amelynek része a helyes ülő és álló testtartás, helyesen végzett emelés ismertetése.