“Három éve kerestem fel először Georginát a rendelőben, erős fájdalommal járó teniszkönyök panaszokkal. Ő, a sokak által javasolt szteroidos injekció helyett néhány jól összeállított nyújtó és erősítő gyógytorna gyakorlattal, néhány hét alatt tünetmentesre kezelte panaszaimat. Ezzel elnyerte bizalmamat és megkerestem az évtizedek óta fennálló derékfájásommal is. Erre a panaszomra is egy testre szabott (vizsgálatokat, elemzéseket követően) nyújtó, erősítő gyógytornát állított össze részemre.”
Nyakfájás, hátfájás, derékfájdalom, gyógytorna A nyakfájás, hátfájás és derékfájdalom leggyakrabban az ülőéletmód, a helytelen testtartás és a stressz következményei. Mindhárom fájdalom izomegyensúly problémára vezethető vissza, amely jól kezelhető manuálterápiával valamint a helyes gyógytornagyakorlatok elsajátításával.

Nyakfájás és fejfájás
A nyak (cervix) a fejet a törzstől elválasztó, hét csigolyából álló, mozgatható anatómiai képlet, amely a koponyától a mellső végtagok felfüggesztéséig, a vállövig tart. A nyak csontozata a gerincoszlop részét képező csigolyasorból valamint a nyelvcsontból (ost hyoideum) áll. A nyakmozgatást a nyakszirti bütykök teszik lehetővé, ugyanis ide rögzülnek a nyakmozgató izmok.
Függőleges testtartásunk miatt igen nagy teher nehezedik a nyaki csigolyákra, amelyeknek nem csupán az a feladatuk, hogy tartsák a fejünket – ami kb. 4 kg -, hanem a fej és a vállak mozgatásában is fontos szerepet játszanak.
A nyakfájás, nyakmerevség oka legtöbb esetben a nyakizmok túlzott feszülése, letapadása. Ilyenkor az izmok mereven összehúzódnak, amely miatt sokszor nem csak a nyakunkat kezdjük érezni, de a fejbe, hátba és a karba is kisugározhat a fájdalom. A fájdalom kiindulhat a nyaki gerinc csigolyáiból, kis ízületekből, gerincvelőből és ideggyökökből. Ezeken túl váll ízületi, felkari és állkapoccsal kapcsolatos problémák is okozhatnak nyaki fájdalmakat.
Az ülőmunkát végzők körében a leggyakoribb a nyakfájás valamint a nyaki fájdalomból eredő fejfájás, hiszen, aki például egész nap a számítógép előtt ül, az egyoldalúan terheli a gerincét, ami izomfeszülést okozhat. A hátsó nyaki fájdalmak hátterében a gerinc nyaki szakaszának - azaz a gerinc legmozgékonyabb, ám egyben legsérülékenyebb részének - megerőltetése áll.
A nyaki és tarkótáji izmok a megerőltetés hatására könnyen kifáradnak és megfeszülnek, megkeményednek, ennek következtében pedig gyengül támasztási funkciójuk is, így a csigolyák összenyomódhatnak és a porckorongok túlzott terhelése is bekövetkezhet.
A panaszok azonban sok esetben nem korlátozódnak a nyaki szakaszra, hanem a fájdalom kisugárzik a tarkóra, a halántékra és a homlokra vagy a szemek tájékára.
A nyaki fádalom és a fejfájás okai
- irodai ülőmunka,
- monitor helytelen pozicionálása,
- rossz testtartás,
- alváshoz használt nem megfelelő párna,
- stressz,
- konditermes edzés során helytelen tartással végzett gyakorlatok
- hideg vagy huzat által kiváltott izommerevség
- súlyosabb esetben nyaki kopás vagy porckorongsérv
Esetenként komolyabb betegségek is állhatnak a hátsó nyaki fájdalmak hátterében pl. reumás izomgyulladás (polymyalgia rheumatica), ezért ha a panaszok tartósnak bizonyulnak, érdemes egy átfogó orvosi vizsgálatot kérni. A legtöbb esetben azonban a manuálterápiaés a gyógytornakiválóan enyhítik a fájdalmakat.
Nyakfájdalom, fejfájás kezelési lehetőségei
Az erős fájdalmak csillapítása sok esetben fájdalomcsillapító gyógyszerekkel történhet, ám ez csupán rövid távú megoldás, ami ráadásul az okot nem szünteti meg, csupán a tüneteket enyhíti. A hosszan tartó gyógyszeres kezelések mindig mellékhatással járnak, így érdemesebb inkább a fájdalom okát megszüntetni és alternatív terápiákat keresni.
Terápiáink nyaki fájdalom és fejfájás esetén
A tünetek feltérképezése után, a mozgásterjedelemre, izomerő funkciókra vonatkozó alapos vizsgálatot követően személyre szabott, egyéni terápiát állítunk fel, amely a következőket tartalmazhatja:
A gyógytorna egyfajta mozgásterápia, melyet az egyéni igényekhez és fizikai állapothoz igazítunk. Gyógytornával a meglévő tünetek, a fájdalom, mozgáskorlátozottság csökkenthető, a felborult izomerő-egyensúly helyreállítható.
A manuálterápia kézzel végzett műfogások rendszere, melyet az erre a területre specializálódott orvosok és gyógytornászok végezhetnek. A mobilizációs fogások lassan, a páciens közreműködésével végzett technikák, melyek alkalmazásával feloldható, ellazítható a görcsös, bemerevedett testrész. A manuálteriápia kíválóan alkalmazható nyakfájás kezelésére.
Lágyrész mobilizáció
A lágyrész mobilizáció során az érintett terület és a körülötte található lágyrészek, azaz izmok, tokok, szalagok, ínak, idegek lazított helyzetben történő passzív mozgatását, nyújtását végezzük, amelyhez bizonyos masszázsmozdulatok is társulnak. Hatására az izmok tónusosabbá válnak, a lágyrészek megnyúlnak, a mozgásterjedelem pedig nő. A lágyrész mobilizáció jól használható nyakfájás esetén a bemerevedett izmok nyújtására, kilazítására.
A trigger pontok és tender pontok az izomszövetben tapintható érzékeny feszültség “csomók”, melyek helyi, illetve kisugárzó (fájdalmas izomcsomótól távolabb jelentkező) tüneteket okozhatnak. Az izomcsomó a feszülés következtében saját vérellátását zárja el, így a szövet anyagcseréje romlik, tápanyagellátása elégtelenné válik, a területen káros salakanyagok halmozódnak fel. Ezek egymást erősítve a helyi izomfeszülést fenntartják és súlyosbítják, egészen addig, amíg külső behatással meg nem szakítjuk az önfenntartó folyamatot. A trigger pont terápia az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a nyakfájásos panaszok kezelésére. A feszültség csomók kioldásával a nyakfájás sok esetben gyorsan elmúlasztható.
Továbbá javallott:
- Testtartás és alváspozícióval kapcsolatos tanácsadás
- Masszázs
Derékfájdalom
A deréktáji fájdalom manapság népbetegség, a felnőtt lakosság mintegy 80%-a tapasztalta már a derékfájást élete során.
A derékfájdalom oka az ágyéki gerinc degeneratív elváltozásai, a mélyizmok gyengesége és ennek következtében kialakuló, a túlzott terhelés (pl. hosszan tartó ülés) miatt létrejött porckorong problémák.
A helytelen emelés, rossz mozdulatok és a nem megfelelő testtartás szintén előidézhetik a derékfájást, de akár a stressz és a depresszió, azaz lelki eredetű problémák is kiválthatják.
Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy a derékfájás komoly betegség kísérő tünete, így ha a panaszok nem javulnak, érdemes szakorvos véleményét is kikérni, hiszen a derékfájdalom jelezhet csontritkulást, gerincvelő-fertőzéseket, egyéb gerincbetegségeket, de akár daganatos megbetegedéseket is. A legtöbb esetben azonban ennél sokkal enyhébb okok állnak a panaszok mögött, amelyek alternatív kezelésekkel megszüntethetőek.
A derékfájás típusai
- Heves fájdalom, amelyet izomgörcs okoz, általában magától elmúlik néhány óra vagy nap alatt. Általában egy-egy rossz mozdulat váltja ki.
- Állandó, fokozódó derékfájdalom, amely leginkább az ülőmunkát végzőknél alakul ki.
- Erős, a lábak felé kisugárzó fájdalom, amelyet hidegérzés vagy éppen melegérzet kísérhet és akár éjszaka, álmunkból is felébredhetünk rá. Kiváltó oka általában porckorongsérv.
- Lumbágó, azaz deréktáji merevség és kényszertartás. Lumbágós panasz származhat a gerinc kis ízületeinek gyulladásából, kopásából, porckorong elváltozásaiból, ideggyök érintettségből, rossz mozdulat miatti izomhúzódásból.
Megelőzés
A derékfájást a legegyszerűbb és leghatékonyabb, ha megpróbáljuk megelőzni. Fizikai állapotunk karbantartásával, a gerinc körüli izmok erősítésével, a helyes testtartásra való odafigyeléssel jó eséllyel kiküszöbölhetjük a derékfájdalmat.
Mit tehetünk derékfájás esetén?
A legfontosabb tanács a tehermentesítés és pihentetés. Fekvő testhelyzetben nem nehezedik teher a derekunkra, így ilyenkor általában a fájdalom is csökken. A meleg borogatás, fürdő szintén segíthet, hiszen a meleg hatására az izmok ellazulnak. Erős fájdalomnál fájdalomcsillapító készítményeket is használhatunk, ezek hosszú ideig történő szedése azonban a mellékhatások miatt nem ajánlott, így érdemes alternatív, a kiváltó okot célzó kezeléseket keresni inkább.
Terápiáink derékfájdalom esetén
Fizioterápiás kezeléssel, gyógytornával a fájdalmat csökkentjük és a feszes izomzatot oldhatjuk. A megfelelő mély izmok erősítésével, a tartás javításával kedvezőbb helyzetbe hozzuk a gerincet, hogy megelőzzük a derékfájdalmat.
A fizioterápia a természet energiáit használja fel a gyógykezelés során. A fizikoterápia szűkebb fogalom, mely kizárólag a fizikai energiával (elektroterápiás eljárások) dolgozik. Rendelőnkben elektroterápiás(TENS)-, és ultrahang kezelést alkalmazunk. Ezek a kezelések fokozzák a vérkeringést, segítenek a bemerevedett testrészek kilazításában, így jól alkalmazhatók derékfájás esetén.
A gyógytorna egyfajta mozgásterápia, melyet az egyéni igényekhez és fizikai állapothoz igazítunk. Gyógytornával a meglévő tünetek, a fájdalom, mozgáskorlátozottság csökkenthető, a felborult izomerő-egyensúly helyreállítható. Gyógytornával megerősíthetjük a gerinckörnyéki mélyizmokat, jobb tartásunk lesz, és így megelőzhető a derékfájdalom kialakulása.
Tájékozódjon nyakfájással, fejfájással, derékfájdalommal kapcsolatos terápiás árainkról és
egyéb szolgáltatásainkról vagy vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy mielőbb segíthessünk Önnek.
