Váll Rendelőnket gyakran keresik fel vállpanaszokkal, a vállfájdalom okai különbözőek lehetnek. Sokszor találkozunk konditermes edzés során történt túlerőltetéssel, ízületi gyulladással, befagyott vállal, rotátorköpeny izmainak sérülésével. Az izmok lazítását trigger pont terápiával,masszázzsal, a tartós javulást pedig célzott, izomerősítő gyógytorna gyakorlatokkal segítjük elő.
A vállízületi probléma hátterében legtöbbször izom-egyensúlyzavar áll. A vállízület szoros kapcsolatban áll a nyaki gerinccel, lapockával és mellkassal, funkcionális egységet képez velük. Így a vállfájdalom vagy a vállízületi instabilitás akár az egész vállövi egység egészének működészavarához, mozgásbeszűküléséhez is vezethet. A kilépő idegek letapadása, vagy a feszes izmok idegekre gyakorolt nyomása, fájdalmat okozhat a vállízület környékén és zsibbadást eredményezhet a felkarban, alkarban és a kéz ujjaiban. Probléma esetén fontos az adott izmok funkciójának helyreállítása, javítása.
Váll-vállövi fájdalom és mozgásbeszűkülés lehetséges okai:
- Biceps izom hosszú fejének szakadása/gyulladása
- impingement szindróma (ütközési szindróma)
- Rotátorköpeny izmainak sérülése
- Vállizületi instabilitás
- Trauma: törés, rándulás, ficam, izomhúzódás
- Túlterheléses panaszok (overuse syndrome)
- Nyaki gerinc elváltozásai
Mi a leggyakoribb váll probléma? A rotátor köpeny sérülése.
Mi a rotátor köpeny (“forgató” izomcsoport)?
A váll legfontosabb ín komplexuma, mely 4 különböző izom közös inas tapadása a felkarcsonton. Ezek az izmok a lapockáról erednek majd körbeölelik a felkarcsont fejét és köpenyszerűen beborítják azt.
Mi a működése?
A felkarcsont oldalirányú emelése illetve előlre és hátrafele történő forgatása az izom-ín komplexum feladata. Ezen kívül a felkarcsont fejét felülről megtámasztva stabilizálja az ízületi vápában a delta izom működése közben ( a felkarcsont felfele húzásakor- kar oldalra emelésénél).
Mi történik a rotátor köpeny sérülésekor?
Az izom-ín komplexum szakadása/gyulladása vagy az inak meszesedése miatt nem képes a fentebb leírt támasztó, felkarcsont fejet stabilizáló működésére. Így a delta izom nem lesz képes oldalirányba emelni a felkart, melyhez rendszerint erős fájdalom, diszkonfort érzet társul.
Hogyan zajlik a váll vizsgálata,kezelése?
Mozgásvizsgálat, izomerő vizsgálat, speciális váll provokációs tesztek elvégzése szükséges a problémás régió pontos feltérképezéséhez és differenciál diagnózishoz.
Ezután kezdődhet a fájdalomcsillapítás és az adott terület, izomcsoport célzott, specifikus terápiája. Vállfájdalom panaszoknál az izmok lazítására gyakran alkalmazunk trigger pont terápiát, a stabilitás növelésre pedig kinesio tape ragasztást.
Foglaljon időpontot nálunk!Egyszerű és gyors foglalási rendszer.
foglalásFoglaljon telefonon! +36 70 329 3970