Folyamatosan visszatérő térd fájdalommal küzdesz? A hason átfutó fascia lánc lazítása hozhat megoldást! Gondolkodtál már azon, hogy miért lehet az, hogy mindig  visszatér a fájdalom vagy feszülés a nyakadba, válladba vagy a térdedbe, pedig rendszeresen tornázol, nyújtasz vagy masszázsra jársz?Elsőre furcsán hangozhat, de érdemes lehet megvizsgálni a hasi területeken átfutó fascia (kötőszövet) állapotát. Ha a  hasad körül feszes a fascia  akkor az egy egész testen érezhető, általános feszességet tud okozni. De hogyan tud egy feszes hasi fascia fájdalmat generálni olyan messze, a nyakban, a vállakban vagy akár az alsó végtagon? A válasz egyszerű: a testeden futó fascia láncok miatt.

Mi is az a fascia?

Minden izom, ideg, artéia és szerv be van csomagolva a fasciába. A fascia egy finom szerkezetű kötőszövet, egy lágy hártya, ami minden részét burkolja a testednek. Még az egyes sejtek is fasciával vannak fedve. Így a fascián keresztül a testünk egy egységet képez.

Mit jelent a fascia lánc?

A fascia mindent befed és  meghatározott lefutása van, ezeken a láncokon keresztül közvetíti az erőt. Az egyik ilyen fascia láncunk  a mély elülső fascia lánc, a hason átívelő fascia. Azért fontos megérteni a fascia láncok meghatározott lefutású szerkezetét, mert a terápiában lényeges, hogy az egész lánc mentén kezeljünk. Mivel ha csak az éppen fájdalmas területet lazítjuk, és a fascia lánc másik területe feszes marad a panaszok előbb vagy utóbb visszatérnek, mivel a fascia visszafeszül a nem kezelt terület letapadásai miatt.

Az említett elülső fascia lánc a nyak elülső részétől a szegycsonton át, a rekeszizmon keresztül, a hason a középvonalban fut le, szeméremcsontot érintve.

Mi történik ha ez az elülső fascia feszes lesz?

  • egy általános feszesség a testben
  • nyakban, vállakban, vagy akár térdben jelentekző fájdalom, mert a fascia lánc mentén bárhol elkezdhet fájni, bármelyik régió
  • a mellkasban, a rekeszizom és a  bordák körüli feszesség ,ami hatással lesz a szabad légzésre
  • a testtartás romlik, előre eső vállak, előre bukó áll egy idő után, ahogy feszül a fascia és húzza előre a vállakat, fejet
  • a feszes fascia a miatt a vérkeringés romlik

Mikor van szükség a hasi fascia lazítására

  • visszatérő ízületi panaszok, fájdalmak esetén
  • ha fájdalmas az ízület, de nem igazán köthető mozgáshoz, terheléshez a panasz
  • a fascia lánc mentén végig tapintva feszülés, letapadás van
  • a törzs hátrahajlása nem megy
  • rekeszizom feszesség miatt nehezebb légző mozgások

Hogyan zajlik a kezelés?

A manuálterápia, a fascia release kezelés hatékony, gyors eredményt hozó kezelések. A fascia terápiát meg kell, hogy előzze egy alapos állapotfelmérés, mozgásvizsgálat, hogy megtaláljuk azt a területet, ami okozza a fascia feszességét.

A has felső részén, a rekeszizom feszességét kilazítva jelentősen felszabaídhatjuk a nyak és váll környékét. Valamint a légzésünket is könnyebbé tehetjük a rekeszizom környékén lévő szövetek lazításával.

A has alsó részén, a köldök és a csípőizmok körüli fascia lazításával segíthetünk a derékfájdalmon és az alsó végtagon jelentkező panaszokon (pl. elülső térd fájdalom).

A nyújtás vagy idegen szóval stretching terápiát érdemes a manuálterápiával kombinálva alkalmazni. Az elülső fascia nyújtását a törzs hátrahajlásával tudjuk segíteni, illetve a mellkas mobilizálása, mellizmok nyújtása, légzőgyakorlatok segíthetik a manuálterápiát.